Pri zmienke o meste Amsterdam sa mi väčšinou vybavia v pamäti úzke, stredoveké domy na brehu kanála, dreváky, maľby od Rembrandta a Jana van Eycka a Anna Franková.
kanál v Amstrdamu
Toto multikultúrne a rozmanité mesto má za sebou dlhú históriu. Asi najznámejší je „zlatý vek“ v 17. storočí, keď sa lode vyrážajúce z amsterdamských dokov plavili do Ameriky, Indonézie a Afriky kde kolonisti zakladali nové kolónie. Holandskí objavitelia a obchodníci v jednej osobe v tej dobe zabezpečovali až polovicu obratu svetového obchodu. V priebehu storočí s postupným úpadkom obchodu, Holandsko o svoje kolónie prišlo. Buď sa stali nezávislými alebo prepadli v prospech silnejšieho súpera, v tomto prípade Anglicka.
lodě na kanálu
V súčasnosti v Amsterdame stretnete skutočne bohatú zmes ľudí z rôznych kultúr a národností, mesto dýcha uvoľnenou a tolerantnou atmosférou.

Počasie je veľmi podobné anglickému, brehy Holandska obmýva ten istý morský prúd ako ostrovy. V zime v závislosti od prúdenia vzduchu, klesá teplota len mierne pod bod mrazu a letá sú príjemné s teplotou okolo 25°C.

Tradičnými holandskými jedlamisú slede, haringy, rôzne druhy zeleniny, klobásky, zemiaky na všetky spôsoby, tmavý, ražný chlieb, syry a palacinky alebo vafle. Vďaka obchodníkom z kolónií bola amsterdamská kuchyňa obohatená aj o rôzne druhy netradičných korenín a kávy. Obľúbené sú aj surinamské a indonézske jedlá.
Hachée.Tradičný holandský guláš z mäsa alebo hydiny či rýb s cibuľou a zeleninou podávaný s ryžou alebo zemiakmi
Snert.Hustá hrachová polievka z hrášku, bravčového mäsa, zeleru, cibule, mrkvy, póru a údenej klobásy, ktorá sa zvyčajne podáva s maslovým ražným chlebom (roggebrood)
Appeltaart.Jablkový koláč
Oliebollen.Smažené šišky,ktoré obsahujú hrozienka, sušené pomaranče a kandizované ovocie prípadne jablká
město Amstrdam
Miesta,ktoré sa oplatí vidieť:

Anne Frank House – dom v ktorom sa Anna ukrývala počas vojny, ak poznáte knihu Denník Anny Frankovej toto miesto určite nevynechajte
Jordaan– stará štvrť v Amsterdame blízko centra ohraničená kanálmi, konajú sa tu trhy, nájdete tu umelecké galérie, obchodíky a reštaurácie. Počas leta sa tu v nedeľu konajú vo dvoroch bezplatné koncerty (hofjesconcerten)
Magere Brug– krásny otvárací most cez rieku Amstel, ktorý je prístupný pre chodcov aj cyklistov
Sarphatipark – úžasne pokojný park kde si môžete oddýchnuť od ruchu veľkomesta
De Gooyer Windmill– veterný mlyn ako z rozprávky nachádzajúci sa uprostred mesta a hneď vedľa známy pivovar Brouwerij‘t IJ

Mohlo by se vám také líbit: