Stromy na vlastnej záhrade, tak to je niečo! Ak máte to šťastie, že vám ich pred domom niekoľko rastie, určite by ste sa nemali unáhliť s ich výrubom. Prečo hovorím hneď o výrube? Pretože mnoho ľudí nepozerá na všetky benefity, ktoré im takáto zeleň poskytuje. Uprednostnia výstavbu altánku, betónovú plochu na parkovanie áut, alebo miesto kde budú pestovať kvety. Zamyslite sa ale nad tým, ako dlho rastie jeden strom. Trvá roky, kým dosiahne výšku okolo dvoch metrov. Preto by bola obrovská škoda takéto kúsky jednoducho zrezať. Je lepšie ak sa stromom prispôsobíte vy. Vaše auto môže stáť kdekoľvek a aj na detské pieskovisko určite nájdete miesto. Stromy sa bohužiaľ presunúť nedajú.
 
stromy

Kedy je zrezanie povolené
 

  1. Prvým prípadom, kedy by ste nad zrezávaním mali premýšľať je bezpečnosť. Stromy, ktoré rastú v bezprostrednej blízkosti domu, poprípade inej stavby na vašom pozemku, môžu spôsobiť nemalé škody, ale taktiež horšiu tragédiu. Prvým problémom je ich nadzemná časť. Nehovorím ale o konároch, ktoré vám padajú na strechu, tie stačí pravidelne orezávať a máte po probléme. Rizikové sú hlavne druhy, s plytkým koreňovým systémom. Medzi ne patria napríklad smreky. Ich korene totiž rastú viac do šírky, ako do hĺbky. Pri silnom vetre, sa preto môže veľmi ľahko stať, že mu jednoducho neodolajú.

kmen

  1. Nad zrezaním stromov, by ste mali premýšľať aj vtedy, keď sú v zlom zdravotnom stave. Pokiaľ nie ste odborníkom, túto skutočnosť zistíte len ťažko. Mnohé z nich totiž môžu navonok pôsobiť krásne, no vo vnútri je to inak. Nie je ničím neobvyklým, že celý kmeň stromu vo vnútru v podstate už neexistuje. Niekedy môžu byť vážne poškodené jeho korene. Keďže tieto veci nezistíte sami, nie je na škodu rada odborníka. Vyhľadajte si skúseného dendrológa vo vašom okolí. za prehliadku vašich stromov, síce budete musieť niečo zaplatiť, no v tomto prípade to naozaj stojí za to.

Mohlo by se vám také líbit: