Mravce majú v prírode svoje nenahraditeľné miesto. Sú dôležitou súčasťou ekosystému rovnako tak, ako všetko živé aj neživé na tejto planéte. Ak sa nám ale nasťahujú do záhrady, a to hlavne na kvetinové, alebo zeleninové záhony, vedia napáchať aj nemalé škody. Pozrime sa teda na to, ako sa ich zbaviť bez použitia chémie.

mravenec

Kedy začať proti mravcom bojovať

Ak na svojej záhrade, či priamo na rastlinách zbadáte iba niekoľko jedincov, nemusíte panikáriť. V malom množstve sú tieto živočíchy dokonca veľmi prospešné, pretože medzi ich potravu patria i vošky, ktoré našim rastlinám škodia. Problém s mravcami by ste mali začať riešiť až vtedy, ak uprostred políčka zbadáte mravenisko, rastliny sú nimi doslova pokryté, alebo sú viditeľne ohryzené. To je totiž najväčší problém mravcov. Okrem spomínaných vošiek konzumujú aj podzemné a nadzemné časti rastlín.

Ako sa ich zbaviť ekologicky

  • Prvou možnosťou je mechanická ochrana rastlín. v tomto prípade sa priamo na stonky umiestňujú pásiky z lepom. Môžete si ich zakúpiť v záhradníckych potrebách, alebo použiť klasickú obojstrannú lepiacu pásku. Pri jej inštalácií si ale dajte pozor na to, aby ste rastlinám nepoškodili vy. Mravce sa na pásku prichytia a nemôžu páchať ďalšie škody. Nezabudnite však na jej pravidelnú výmenu. Pásky oblepené mravcami po prvé strácajú svoj účinok, no apo druhé nepôsobia ani esteticky.

brouk

  • Ďalším riešením je vyrobiť si lapač. Do plytšej misky nasypte múku, alebo cukor. Jednoducho čokoľvek, čo je sypké a biele. Nevedno prečo, ale takto vyzerajúci materiál, ich priťahuje. Aby ste ich v miske udržali, musíte do nej pridať med. je najlepšie, ak ju umiestnite v blízkosti záhonov.

  • Pomôže vám aj domáci postrek, ktorý neublíži rastlinám ani iným tvorom. Zmiešajte obyčajný, kuchynský ocot s trochou vody. Tento prípravok môžete nastriekať priamo na mravenisko, alebo okolo záhonov. Ak ho nenastriekate priamo na mravce, postrek ich nezabije, keďže je však pre nich tento pach veľmi nepríjemný, zvyknú sa odsťahovať.

Mohlo by se vám také líbit: