Mnohý z nás sa skôr, či neskôr začnú obzerať po spôsobe, ako svoje financie zhodnotiť. Medzi dva najbežnejšie spôsoby sporenia financií patrí sporiaci účet a termínovaný vklad. Viete však aký je medzi nimi rozdiel?

zisk
 
Termínovaný vklad
 
Termínovaný vklad funguje na princípe, že svoje financie si budete môcť vybrať až po uplynutí určitej doby. Tento spôsob je teda výhodný pre tých, ktorí chcú mať nejakú tú rezervu v budúcnosti. Ako to funguje? Na svoj účet vložíte jednorazovú sumu, vo vami stanovenej výške. Sami si určíte i dobu, počas ktorej sa budú vaše peniaze zhodnocovať. Odborne sa tomu hovorí, že váš vklad sa zúročuje. Na výber máte fixnú, alebo pohyblivú úrokovú mieru. Váš vklad je zo zákona poistený do výšky 100 percent, avšak maximálne do sumy 3 500 eur. Ak teda na termínovaný vklad vložíte napríklad 2000 eur, táto suma sa časom môže zvýšiť. V prípade, že by sa tak nestalo, však nemôžete prísť o sumu, ktorú ste vložili na začiatku, teda 2000 eur. Hlavnou nevýhodou je, že počas trvania daného obdobia, si svoje peniaze nemôžete vybrať. Ak by ste ich potrebovali naozaj nutne, za ich výber zaplatíte pokutu, ktorá sa líši v závislosti od banky.

úspory
 
Sporiaci účet
 
Podobne ako pri termínovanom vklade, je suma ktorú na účet vložíte poistená zo zákona do výšky sto percent, ale iba do spomínaných tri a pol tisíc eur. výhodou je, že sa k svojim peniazom viete dostať kedykoľvek, keď to potrebujete. Stačí ak si na začiatku vyberiete typ účtu bez výpovednej lehoty. Pri tomto spôsobe zhodnocovania financií, môžu byť vaše peniaze úročené až do výšky dvoch percent. Ponuky bánk sa trošku líšia. V niektorých si sporiaci účet zakladáte samostatne, v iných je zas tento účet spojený s vašim bežným účtom. Sporiaci účet je pre vás vhodný vtedy, ak viete, že svoje financie chcete minúť v priebehu krátkeho obdobia, maximálne však roka. V prípade, že chcete „zarobiť“ viac a za dlhšie obdobie, je pre vás vhodný skôr prvý spomínaný spôsob, teda termínovaný vklad.

Mohlo by se vám také líbit: