Leto je čas dovoleniek a nie každému je po chuti s malým dieťaťom letieť lietadlom alebo nebodaj plaviť sa cez more. Ešte stále veľa rodičov zvolí pohodlnejšiu alternatívu a to cestovanie autom. Takéto cesty si určite pamätáte aj vy zo svojho detstva. „A už tam budeme? Potrebujem cikať!“ a podobné vety ste otcovi a mame kládli každých desať kilometrov doprevádzané mrnčaním, skučaním alebo rovno plačom. Medzitým mama loví v kabelke keksíky, otec sa naťahuje dozadu po spadnutú hračku alebo odkotúľanú fľašu… čistý chaos! Prečítajte si náš článok, ktorý vám pomôže ak tento rok vyrážate na dovolenku s dieťaťom.Rodinka z lega cestuje.jpg
Základom je plánovanie. Nemôžte od svojej ratolesti chcieť, aby ticho sedelo v aute pokiaľ má plno energie. Unavte ho preto počas dňa a na cestu sa vydajte v noci. Pri malých drobcoch je možné naplánovať to tak, aby svoj obedný spánok strávili v autosedačke. Pohyb väčšinu bábätiek veľmi spoľahlivo ukolíše k spánku.
Nezabudnite na pohodlie. Pripravte si slnečnú clonu do auta, uviažte na zadné sklo detskú látkovú plienku a pripravte klímu. Existujú dokonca vložky do autosedačiek, ktoré odvádzajú pot a sú zároveň priedušné, takže sa dieťatko príliš nevarí.
Nešetrite čas. Už doma si rozplánujte medzizastávky, na ktorých sa drobec môže vybehať a pretiahnuť si nôžky. Vybije tak nahromadenú energiu a bude sa mu cestovať lepšie. Ideálne sú motoresty s preliezkami, na ktorých sa často stredne aj niekoľko desiatok detí, ktoré sa medzi sebou zahrajú. Vy si môžete pritom sadnúť na lavičku a popíjať svoju kávu.mapa s kľúčmi od auta.jpg
Jedlo a vodaje úplný základ. Počítajte s tým, že hlavne na hraniciach môžete stále zostať trčať niekoľko hodín ak ide o frekventovanú trasu. Z domu preto zoberte dostatočné množstvo tekutín a hlave jedla, ktoré uložte niekde blízko seba. V kolóne sa vám budú náramne hodiť.
A potom tu máme ešte vrecko poslednej záchrany. Jednoducho doň zbaľte to, čo sa môže hodiť ak bude vaše dieťa veľmi mrzuté. Pre niekoho je to tablet, pre chlapcov možno autíčka, cestovné hry, magnetické puzzlíky… Môžete hrať aj rôzne slovné hry (Hádaj čo vidím, Slovná reťaz a iné). Pre malé deti odporúčame chrumky alebo ovocie. Síce je z nich trochu neporiadok, ale za to ticho v aute to stojí, no nie?

Mohlo by se vám také líbit: