Roztomilosť a krehkosť, typická vôňa novorodeniatka. Toto všetko príroda nadelila naším malým potomkom. Každé bábätko má v sebe ukryté prirodzené kúzlo. Počas vývoja vnímajú svoje okolie, prostredie v ktorom sa nachádzajú. Majú v sebe vlastnosti, ktorými odpovedajú na naše reakcie. Malé detičky sa presadzujú spontánnosťou a žijú v prítomnosti. Vedia byť však tiež citlivé hravé, ale aj naivné a závislé na niekom alebo na niečom. Sú predovšetkým jedinečné a plné lásky.Nevinné dieťa.jpg
Citlivosť dieťaťa
V dnešnej dobe už všetci vedia, že dieťa je veľmi citlivé stvorenie, sú bezbranné a závislé od niekoho. Nevedia uspokojiť svoje potreby, ako my dospelí. Dieťa čaká len na to aby dostalo niečo od človeka na kom musí byť závislé. Je to ich najväčšia zraniteľnosť- byť na niekom závislé. Vôbec nemá ani potuchy čo pociťuje a potrebuje. Jeho život je vytváraný obrazovo od osoby, ktorá ho vychováva buď kladným spôsobom alebo aj záporným. Osoba, ktorá vychováva dieťa mu vkladá do jeho života schopnosti a možnosti také, aby vedelo viesť svoj život vo vyššom veku sám.
Poznáte takzvané vývojové stupne?

  • Prenatálne obdobie, za toto obdobie môžeme považovať približne 280 dní.
  • Novorodenecké obdobie je skrátka od narodenia až do 28. dňa života.
  • Dojčenské obdobie je myslené do konca 1. roku.
  • Obdobie batoľaťa je od 1. do 3. roku dieťaťa.
  • Obdobie predškoláka je od 3. do 6. roku, kedy dieťa spoznáva svoju identitu.

Zronene dieťa.jpg
Prejavy ,,zraneného“ dieťaťa
Takzvaná strata identity- je to chorobná závislosť a prejavuje sa všeobecnými činnosťami ako je napríklad nakupovanie, práca (neustála práca), závislosť na mobile (vždy on-line).
Správanie, ktoré pripomína násilie- ak bolo vychovávane v zlých podmienkach, svoje komplexy rieši násilím na ostatných.
Porucha intimity- môže vieť k problémom vo vzťahoch.
Rôzne návykové správania- fajčenie, drogy.

Mohlo by se vám také líbit: