Kôň je nádherné, vznešené zviera. Jeho majiteľ má však veľa povinností, ak sa chce oň dobre postarať. Pri starostlivosti nesmieme zabudnúť sa postarať o vonkajší vzhľad a o konský chrup, zabezpečiť majstra kováča na starostlivosť o kopytá, zabezpečenie kvalitnej potravy.

Pomenovanie plemena koňa, ktorému venujeme pozornosť jeodvodené od miesta jeho vyšľachtenia – slovinského žrebčinca Lipica. Plemeno je spojené so španielskou jazdeckou školou vo Viedni.

kůň

Charakteristickou črtou daného plemena je, že jeho zástupcovia sú prevažne so srsťou bielej farby. Sú to stredne veľkí teplokrvníci. Má mohutnú stavbu tela – aristokratickú hlavu s malými ušami, svalnatý chrbát a krk klenutý do oblúka. Telo zakončia krátke zadné nohy s pevnými kopytami. Patrí k najstarším plemenám koní v Európe. Ich chov naďalej pokračuje v rakúskom žrebčíne v Pibere a v slovenskom národnom žrebčíne v Topolčiankach, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie chovateľské centrá a možno ho právom zaradiť ku kultúrnemu dedičstvu národa.

Vyznačujú sa mierumilovnou povahou, inteligentnosťou a učenlivosťou. Vďaka jeho vlastnostiam je obľúbeným plemenom pri drezúre v cirkusoch. Je vhodný ako jazdecký kôň ale aj do kočiara. Je vytrvalý a nie je rýchly. Žriebätká rodí takmer čierne, postupne im začne srsť šednúť a neskôr blednúť. Tento proces môže trvať aj mnoho rokov.

Kôň sa pri dobrej starostlivosti dožije priemerne 20 rokov.Má perfektnú pamäť, vďaka ktorej sa dá ľahšie vycvičiť ako pes či slon. Zo zmyslov má najlepšie vyvinutý čuch.

koník

Dodnes je koňom kráľovským, pretože anglická kráľovná Alžbeta II. dostala lipicana pri svojej návšteve na Slovensku ako dar v roku 2008 od nášho bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča. Milovníci koní majú vo svojich domácnostiach veľa konských suvenírov a samozrejme nesmieme zabudnúť i na podkovičky, ktoré prinášajú šťastie svojim majiteľom.

Mohlo by se vám také líbit: