Keď si balíte kufre na dovolenku a ste plní eufórie a očakávania z poznávania neznámeho, ani vás len nenapadne myslieť na to, že by sa vám mohlo počas oddychovania prihodiť niečo nepríjemné.
Overbooking. Pod týmto slovom sa skrýva jednoducho nemožnosť hotela vás ubytovať nakoľko sú všetky kapacity obsadené. Stáva sa to pomerne často hlavne počas vrcholu turistickej sezóny kedy ubytovacie zariadenie predá viac izieb ako má k dispozícii. Jednoducho sa majitelia hotela chceli poistiť, aby boli plne vypredaní. Vo väčšine prípadov je vina na strane ubytovateľa, ktorý by vám mal pomôcť nájsť náhradné ubytovanie minimálne v takom štandarde ako ste si zakúpili alebo aj vyššom. Domáhajte sa svojich práv a nenechajte sa len tak odbiť. Ak cestujete s cestovnou kanceláriou, ste za vodou. Zástupcovia kancelárií tzv. delegáti sa postarajú o všetko a nájdu vám voľnú kapacitu v inom hoteli.Kufor, pas.jpg
Strata alebo odcudzenie dokladov. Žiaľ strata dokladov je v zahraničí naozaj častým problémom. Je preto dobré si doklady pred cestou prefotiť a nosiť so sebou ich kópie. Originály dokladov odporúčame nechávať v hotelovom sejfe a to hlavne vtedy, ak sa chystáte ísť na miesta, kde je veľká pravdepodobnosť pohybu vreckárov (davy ľudí, autobusy, preplnené obchodné centrá, najznámejšie pamiatky). Kópia dokladu vám pomôže aj pri ich prípadnej strate alebo odcudzení. Ak sa vám táto nepríjemná situácia stala, kontaktujte najbližšiu ambasádu. Tam vám vedia vystaviť náhradný doklad platný niekoľko dní i za pár hodín. Budete k tomu potrebovať fotografie pasového formátu a poplatok podľa sadzobníka danej krajiny. Celý proces sa urýchli, ak máte so sebou spomínané kópie dokladov, ktoré pomôžu pracovníkom ambasády overiť vašu totožnosť.
Zranenie alebo ochorenie. Zmena prostredia, bezstarostnosť, priveľa alkoholu, neznáme prostredie. To všetko môže zapríčiniť, že sa zraníte alebo ochoriete. Samozrejme, že s malým nachladnutím, či bolesťou hrdla si viete poradiť i sami. Iste ste si pribalili do kufra aj nejaké základné lieky. Žena, letisko, ľudia.jpgAk vás však trápia bolesti žalúdka spojené s hnačkou, máte vysoké horúčky, alebo sa vám podarilo nešťastne zakopnúť a opuchla vám noha, lieky z domu vám stačiť nebudú. Alfou a omegou je cestovné poistenie. Bez neho budete musieť z vlastného vrecka vydať nemalý obnos peňazí. Ak ste sa poistili, stačí kontaktovať infolinku danej poisťovne a tam vám buď poradia kde nájdete najbližšie zdravotnícke zariadenie, alebo vám dokonca lekára zavolajú. Opäť platí pravidlo, že ak cestujete s cestovnou kanceláriou, o všetko sa postarajú vaši delegáti. V niektorých krajinách majú poisťovne zmluvných lekárov, u ktorých nebudete musieť platiť a všetko si vyúčtuje lekár priamo s poisťovňou.

Mohlo by se vám také líbit: