Fjord Geiranger

Fjord Geiranger je jednou z pamiatok zapísanou do celosvetového zoznamu UNESCO. Je to jeden z najznámejších fjordov, ktoré v Nórsku sú. Z tohto miesta získate jedny z najkrajších a dychberúcich záberov. Na vrchol hory Trollstigen, ktorá sa týči nad touto oblasťou vám, odkiaľ uvidíte úžasnú scenériu sa viete dostať aj horolezecky so sprievodcom alebo aj autom.
 norsko.jpg

Vigelandsparken

Vigelandsparken je najväčší umelecký park, ktoré existuje. Nájdete v ňom sochy jedného jediného umelca, Gustava Vigelanda, ktorý ich vytvoril viac ako 200 z bronzu, granátu a tepaného železa. Celkovo ide o viac ako 600 postáv. Nachádza sa tu aj múzeum zasvätené tomuto umelcovi, ktoré kedysi používal ako ateliér.
 

Múzeum vikingských lodí

Samozrejme, keď sa povie Škandinávia, každému z nás sa v mysli utvorí obrázok fúzatého Vikinga s prilbou s rohami, silného a vysokého bojovníka so sekerou v ruke. Vikingovia však boli aj skvelí námorníci. Keď ste sa už rozhodli navštíviť pravlasť germánskych kmeňov, návšteva tohto múzea vám zaručí plavbu históriou. Nájdete ho v hlavnom meste, v Osle a uchovávajú sa v ňom tie najzachovalejšie vikingské lode.
 

Severný mys / Nordkapp

Severný mys je skalnatý výbežok na severe Nórska. Ľudia ho mylne nazývajú najsevernejším bodom Európy, ale toto pomenovanie si nezaslúži, keďže leží na ostrove Magerøya, a teda nie je súčasťou kontinentálnej pevniny. V oblasti výbežku nájdete monument a múzeum, ktoré je venované svojim prvým objaviteľom. Z tohto miesta tiež získate krásny výhľad na Aurora Borealis, alias polárnu žiaru.
 norské hory.jpg

Nórske múzeum kultúrnej histórie

Nachádza sa na polostrove Bygdøy, západne od centra hlavného mesta, Osla. Nájdete tu tie najpopulárnejšie múzeá a veľa krásnych chodníčkov pre cyklistov a chodcov. Táto oblasť je hlavne zameraná na rekreáciu a bývanie. Toto konkrétne múzeum sa skladá zo 150 budov, ktoré dokopy vytvárajú jeden veľký skanzen, ukazujúci životy Nórov počas histórie, v rôznych sociálnych skupinách a regiónoch.
 

Ostrovy Lofoten

Lofotenské ostrovy sú populárnou atrakciou pre turistov, ale aj domácich. Vďaka prúdeniu Golfského prúdu, počasie je tu oveľa prijateľnejšie, aj napriek tomu, že sa ostrovy nachádzajú v polárnom kruhu. Turisti tu prichádzajú hlavne kvôli plážam, turistike, objavovaniu prírody a rybárčeniu. No nájdete tu viacero zaujímavostí, napríklad Magický Ľad, ktorý predstavuje lokálny život pomocou ľadových sôch. Taktiež tu nájdete aj Lofotenské Akvárium, kde si môžete prezrieť živočíchov Arktického mora.
 

Pevnosť Akershus

A na záver, trocha architektúry. Pevnosť, teda skôr hrad, Akershus bol postavený kráľom Håkonom V. ešte v roku 1299, no o 500 rokov neskôr bol premenený do dnešnej podoby. V dnešnej dobe v hrade nájdete Múzeum nórskeho odboja a tiež Múzeum nórskej armády, ktoré popisuje vojenčinu v tejto škandinávskej krajine. Avšak ľuďom je ponúkaná aj možnosť rezervovať si priestory pre koncerty, predstavenia, verejné ceremónie a podobné sociálne udalosti.

Mohlo by se vám také líbit: