Ak aspoň raz za čas zavítate do lesa, určite ste už narazili na kúsok dreva, ktorý vás očaril na prvý pohľad. Ak by ste o tom náhodou nevedeli, tak táto záľuba, alebo skôr typ zberateľstva, naozaj existuje. Drevo, ktoré vyformovala príroda a nám pripomína nejaký konkrétny predmet, alebo je jednoducho len veľmi pekne tvarované, či sfarbené, alebo inak zaujímavé, sa nazýva samorast. Ak si teda z lesa domov prinesiete takýto suvenír, musíte sa oňho správne postarať. Inak by sa vám časom zničil.

dřevo
 

  • Drevo v lese je prirodzene nasiaknuté vlhkosťou. Nie je podstatné či navonok pôsobí sucho, pretože v jeho vnútri voda určite je. No a tej sa musíte v prvom rade zbaviť, pretože inak by vám samorast začal plesnieť a po čase, by ste z neho nemali nič.

 

  • Nie je to nič komplikované. Najprv ho kefkou očistite od hrubej nečistoty, teda lístia,       či hliny. Umiestnite ho do suchej miestnosti, ideálne niekde k oknu, kde môže byť v miernom prievane, ktorý celý proces sušenia značne urýchli.

 

  • Všimnite si, či je drevo už staršie, alebo čerstvo odpadnuté, alebo odpílené zo stromu. V prvom prípade bude stačiť ako ho necháte presušiť približne mesiac. v druhom prípade, to zaberie trochu viac času. Môže sa stať, že aj pol roka.

 
„Či je drevo dostatočne vysušené zistíte najlepšie tak, že ho chytáte do ruky. Ak sa vám zdá dostatočne ľahké, zbavilo sa vody a je pripravená na ďalšie ošetrenie. „

kmen
 

  • Keď je samorast suchý, pristúpte k jeho ďalšiemu čisteniu. Tento krát použite menšiu kefku, pokojne aj zubnú. Snažte sa z neho odstrániť všetky, aj drobné nečistoty. Pri tomto čistení sa vyhnite používaniu vody, aby vám znova nenavlhol. Môžete použiť mierne navlhčenú handričku úplne nakoniec. Potom ho nechajte ešte deň preschnúť.

 

  • Posednou fázou je lakovanie. Ak by ste chceli drevo takpovediac trošku uhladiť, môžete použiť jemný brúsny papier. S úpravami to však nepreháňajte, pretože samorast by mal vyzerať tak, ako ho vyformovala príroda sama. Pred nanesením vrchnej vrstvy bezfarebného laku na drevo, samorast ešte namorte, aby vám ho časom nenapadli červotoče, alebo huby. Tak a máte hotovo.

Mohlo by se vám také líbit: