Ak sa pozrieme na súčasné interiéry a ponuky ich vybavenia https://lmmont.sk/, pravdepodobne si všimneme prudkého nárastu skla a jeho dnešného využitia ako obľúbeného stavebného materiálu.

Čoraz známejšie a populárnejšie sú sklenené interiérové prvky v podobe dverí, nábytku, zábradlí, deliacich stien či obloženia kuchynskej linky.
velký krb v obýváku

Aj v minulosti sme síce vedeli, že sklo je veľmi estetický a dizajnovo príťažlivý materiál, no využiť ho ako spoľahlivý materiál, napríklad vo forme zábradlia alebo dverí? Videli sme v tom istý risk z hľadiska poškodenia alebo priamo zničenia týchto „labilných“ prvkov, pričom by takisto mohlo prísť k úrazu.

Je preto nutné pripomenúť, že v súčasnosti výroba týchto interiérových súčastí čelí prísnym bezpečnostným kritériám, čoho výsledkom je používanie kaleného (tvrdeného) skla. To má za následok niekoľkonásobne vyššiu odolnosť a vlastne zaručenú bezpečnosť pri normálnom chode, kedy je sklo odolné voči možným nárazom a v prípade, že by sa rozbilo, zostanú z neho iba malé a zaoblené neškodné časti, ktoré sa dajú ľahko pozametať.
terasa u ložnice

A tento bezpečnostný princíp je tak jedným z hlavných dôvodov, prečo sa sklenené vybavenie v súčasnosti využíva oveľa častejšie a slúži veľakrát nielen ako ozdoba či dizajnové obohatenie, ale takisto ako funkčný prvok vo formách, ktoré som v skratke opísal vyššie, čiže dverí, deliacich stien, zábradlí, apod. Prioritným dôvodom je však aj napriek tomu predovšetkým ich originálna a len ťažko nahraditeľná estetická vizuálna stránka, ktorá do interiérov neprináša len modernosť, ale tiež istú dávku luxusu a elegancie na čele s vlastnosťami, akými je optické zväčšovanie priestorov alebo schopnosť prepúšťať svetlo a šíriť ho interiérom. Pozitívnou stránkou je takisto odvzušnenie či isté odľahčenie miesta, v akom sa bude sklenený prvok nachádzať.

Mohlo by se vám také líbit: