Doprajte si dávku čili papričiek
Pálivé pokrmy našu pečeň doslova nakopávajú. Niekedy sa vám môže stať, že máte na pikantné veci vyslovenú chuť. Môže ísť o tiché volanie vašej pečene. Doprajte si preto niečo z mexickej či maďarskej kuchyne.

chilli
 
Kyslá kapusta, uhorky, alebo citrónová šťava
Rovnako ako pálivé potraviny, vašu pečeň naštartujú aj tie kyslé. Je jedno, či budete konzumovať čerstvé, alebo tepelne upravené pokrmy, hlavná je poriadna kyslosť.
 
Červená je dobrá
Väčšina červeno zafarbenej zeleniny, je pre pečeň vysloveným liekom. Prvenstvo si drží červená repa. Najlepšia je surová, alebo vo forme šťavy. Pomôže i červená kapusta, alebo artičoky. Túto zeleninu, by ste mali konzumovať pravidelne. Ideálne každý deň.
 
Béčko a céčko
Vitamíny skupiny B a vitamín C pečeň potrebuje pre jej správne fungovanie. Okrem citrónu a citrusov, množstvo céčka nájdete i v šošovici, paradajkách, brokolici, alebo naklíčených semenách. Najlepšími zdrojmi vitamínu B sú orechy, vajcia, listová zelenina, mrkva, hrach a fazuľa. Spomínané kyslé pokrmy vitamín C a B môžete telu doplniť pomocou jedinej suroviny, a to kvasenej kapusty.
 
Bez bielkovín to nejde
Pečeň potrebuje aj plnohodnotné bielkoviny. Ak by ste o tom nevedeli, tak tuk a bielkoviny nie sú to isté. Tuky patria skôr do tej nezdravšej kategórie. Plnohodnotným zdrojom bielkovín sú napríklad morské ryby, alebo jogurt. Dobrá je i sója. Tú nemusíte konzumovať len ako strukovinu. Na výber máte tofu, tempeh, či sójové mlieko. Kuracie prsia sú spomedzi mäsa bielkovinami nabité najviac.  Mäsité pokrmy však pečeň vo všeobecnosti zaťažujú, preto ich konzumujte s mierou.

řepa
 
Vybehnite na lúku
Aj v ríši bylín nájdeme mnohé, ktoré našu pečeň rozmaznávajú. Medzi najoverenejšie patrí pestrec mariánsky. Tento bodliak dostanete aj vo forme oleja, alebo sypaného čaju. Ďalšou bylinou je púpava. Výborným receptom sú čerstvé lístky v zeleninovom šaláte. Majú jemne horkú chuť, pripomínajúcu rukolu. Rovnako prospešná je aj bazalka, palina obyčajná a ľubovník bodkovaný.

Mohlo by se vám také líbit: