Viac ako 2000 pracovníkov v siedmych lokalitách po celom Nemecku štrajkujú za mzdu najmenej dve dni, povedal odborový zväz Verdi v pondelok.
Pod heslom „Žiadna zľava na naše príjmy“ sa začali cez noc a zhodovali sa s ambíciami premiéra, keď Americký on-line maloobchodný gigant ponúka svojim zákazníkom „zľavy“. Nemecko je druhým najväčším trhom po Spojených štátoch.
Amazon čelí dlhotrvajúcemu boju s odborovými zväzmi v Ger za lepšie platy a podmienkami pre logistických pracujúcich sa ľudí, ktorí od roku 2013 organizujú časté štrajky.

amazon.jpg

„Kým Amazon poháňa výhodný lov na premiérový deň s výraznými zľavami, zamestnanci sú zbavení platu na živobytie,“ uviedol vo svojom vyhlásení retailový špecialista Verdi Orhan Akman.
Akman povedal, že protesty zasiahli stránky giganta vo Werne, Rheinbergu, Lipsku, Grabene, Koblenzi, ako aj na dvoch miestach v Bad Hersfelde.
Gigant neposkytol presné údaje o tom, koľko zamestnancov bolo zarážajúcich, ale táto účasť bola obmedzená a nemala žiadny vplyv na dodávky zákazníkov.
„Spoločnosť musí konečne uznať kolektívne mzdové dohody pre sektor maloobchodu a zásielkového obchodu,“ povedal Akman. „Platy v firme sa už nesmú určovať v štýle pána panstva.“
Orhan tiež požadoval, aby boli dohody o kolektívnom vyjednávaní záväzné v celom Nemeckom sektore.

komerce.jpg

„Všeobecne záväzná kolektívna zmluva by sa potom vzťahovala aj na spoločnosť,“ povedal Orhan.
Hovorca organizácie Amazon povedala, že organizácia je spravodlivým a zodpovedným zamestnávateľom aj bez kolektívnej dohody, pričom dodala:„V našich strediskách plnenia sú naše platy na hornom konci toho, čo sa vypláca v porovnateľných zamestnaniach.“
Gigant prevádzkuje v Ger 12 skladov, ktoré nazýva centrami plnenia – v krajine. Firma oznámila, že tento rok plánuje otvoriť nový sklad v krajine a vytvorí viac ako 2 800 pracovných miest so dohodou na dobu neurčitú.

Mohlo by se vám také líbit: