Fajčiari tvrdia, že fajčenie ich upokojuje, že ich lieči popri strese. Fajčenie je pre nich relax, ktorý je často spájaný s cigaretou. Hovorí sa, že pomáhajú pri trávení – po rannej „cige a káve“ človek hneď uteká na záchod. Je to pravda – dym, ktorý sa dostane do tráviacej sústavy spôsobuje zrýchlenie peristaltiky čriev. Nie je však zdravotne dokázané, že tento ranný rituál patrí medzi pozitívne účinky na zdravie. Niektorí fajčiari si totiž myslia, že práve v tom tkvie ich zdravotný účinok, no opak je pravdou. Tento reflex vyvolania defekácie je určitým plusom, no pôsobí hlavne negatívne. Látky nachádzajúce sa v dyme sa podobne ako v pľúcach, tak aj v žalúdku usádzajú a môžu spôsobiť rakovinu.
Ak stále nedokážete povedať fajčeniu stop, možno vás presvedčí nasledujúcich pár argumentov:

kouření.jpg

  1. Spôsobuje rakovinu

Nezabúdajme na fakt, že rakovina spôsobená fajčením sa dlhodobo rozvíja až na bod, kedy nie je liečiteľná. Ďalším nepríjemným procesom rakoviny, kedy už viete, že ju máte je samotná liečba – človek je neustále unavený, z chemoterapie zvracia a necíti sa dobre. Posledným a zároveň najhorším faktom o rakovine je to, že drvivá väčšina ochoreniu podľahne a nedožije sa vnúčať.

  1. Vytvára zápach

Žuvačkou sa zápach nestratí, ba naberie ešte väčšiu silu. Navyše pri žuvaní a fajčení zároveň vzniká vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny, tak ako aj pri pití kávy s cigaretou alebo prijímaní jedla popri pobafkávaní. Zápach z úst môže byť spôsobený aj vznikom kazu – hádajte čo spôsobilo kaz?
Okrem toho z cigariet zapácha aj odev – pre nefajčiarov a antagonistov fajčenia je to pri príchode do ich domova nevýslovným porušením pohody.

cigareta.jpg

  1. Míňa peniaze

Ak je človek závislý na cigaretách a vyfajčí denne tak krabičku, za mesiac minie len na cigarety sto eur. ročne je to 1200 eur – to je takmer dvojnásobok priemernej výplaty. Ak by si fajčiar odkladal peniaze namiesto fajčenia, mohol by si zájsť napríklad na peknú dovolenku!

Mohlo by se vám také líbit: