Máte dom alebo sa ešte len chystáte stavať a zvažujete, či si nechať urobiť na dvore studňu? Tu je pár príkladov, prečo to nie je zlý nápad.

studna.jpg

Pri stavbe domu

Ak sa ešte len chystáte na stavbu vášho rodinného sídla, tak má voda často krát cenu zlata. Pri výstavbe domu sa všeobecne minie veľa vody. Je jednou z hlavných prísad do malty, pri polievaní základov a novovybudovaného betónu, do stierok, pri čistení a umývaní nástrojov a pomôcok a v mnohých iných úkonoch.

Kvety, záhradu i trávnik je potrebné polievať, keď absentuje množstvo dažďovej vody

Voda z podzemných vrtov je vhodná na polievanie zeleniny a ovocných stromov v záhrade, kvetín v predzáhradke, ale i pekne udržiavaného trávnika. Málokedy je počasie optimálne a mnoho krát nás zastihne obdobie veľkých horúčav a sucha bez akýchkoľvek zrážok. Práve tichý a pokojný dážď je potrebný pre rast plodín v našich záhradách. Keď absentuje matka príroda musíme jej dopomôcť, aby sme sa nakoniec tešili dobrej úrade.

Ušetríte

Ak ste niekedy skúšali aj malú záhradku polievať vodou z obecného, či mestského vodovodu, tak ste to výrazne pocítili na účte za vodu. Zatiaľ, čo pri vlastnej studni máte vstupné náklady na vyvŕtanie a potom už len na elektrinu potrebnú na prevádzkovanie čerpadla. Nie je zlý nápad ho napojiť na solárny panel. Najmä v oblastiach, kde nemáte prístup k elektrine. Je možnosť ušetriť i na pohone a použiť mechanickú pumpu.

zahrada.jpg

Ako na to?

Nepredstavujte si však romantickú studničku so strieškou a vedierkom na ťahanie vody. Keď ste už však takúto existujúcu studňu s pôvodnou architektúrou zdedili, nerušte ju. Je treba len skontrolovať v akom je stave. V prípade, že také šťastie nemáte, bude potrebné v prvom rade zistiť ako hlboko je vodný zdroj. Možno i od predošlého majiteľa alebo susedov, ktorí majú studňu. Ak neviete o nikom, kto by mal v okolí urobený takýto vrt, tak sa obráťte na profesionálov. Tí vám vedia na začiatok povedať o akú hĺbku ide i o potenciálnych možnostiach, ktoré v danej oblasti máte.

Mohlo by se vám také líbit: