S triedením oblečenia nečakajte do poslednej chvíle, zmení sa počasie, treba vymeniť aj šatník. Správne skladovanie oblečenia zaručí aj dlhú životnosť odevov.

krabice

Najprv vyprať, potom odložiť
Veci, pripravené na uskladnenie, si najprv prezrite, či nie sú špinavé alebo prepotené. Ak ich odložíte špinavé, je možné, že na jar ich už nebudete vedieť vyčistiť a budú vhodné akurát tak na vyhodenie. Do čistej bielizne sa ani hmyz nenasťahuje tak ľahko ako do špinavej. Topánky takisto potrebujú ošetrenie, treba ich vyčistiť a nastriekať dezinfekčným prostriedkom. Na uskladnenie topánok sú najvhodnejšie látkové vrecká, zvyknú byť priložené k topánkam pri ich kúpe. Na pohlcovanie vlhkosti je vhodné do zimných topánok vložiť novinový papier, zabránia aj tvorbe plesní.

boty

Vhodné sú debničky či škatule
Na dočasné uskladnenie sú veľmi vhodné kartónové škatule s vrchnákmi, ktoré sú priedušné, ale nie až príliš, aby sa do nich ľahko nedostal hmyz. Použite vždy len čisté debničky či škatule, a tiež je dobré do každej vložiť vrecúško s levanduľou. Každú z nich si označte, aby ste pri rýchlej potrebe vedeli, kde čo máte hľadať.

Starý kufor nevyhadzujte
Kufor, ktorý ste sa chystali vyhodiť, stačí len vyčistiť a poskladané šatstvo doňho uložiť. Už nebude nadarmo zaberať miesto pod posteľou. Nie každé oblečenie je vhodné skladať do škatúľ, niektoré potrebuje zostať zavesené. Na zavesenie odporúčame drevené ramienka, nie kovové, aby šatstvo nebolo zašpinené od prípadných škvŕn alebo hrdze.

šatník

Plastové obaly nevešajte
Vaky z plastu nedýchajú a šaty v nich ľahko zatuchnú. Dôležitý je aj sklad pre oblečenie, mal by byť čistý, suchý, tmavý a chladný, a šatstvo tam nebude vystavené teplu, hlavne blízkosti nejakého zdroja tepla. Tma a chlad udržia vaše farby svieže a tak skoro nevyblednú.

Pravidelná kontrola
Oblečenie kontrolujte priebežne, aby ste zistili, či sa v nich neudomácnil hmyz alebo nezatuchlo alebo či sa na nich neobjavila pleseň. Ak si ich už budete chcieť obliecť, tento problém riešiť bude neskoro. A tiež je dobré šatstvo, ktoré dlhšie nenosíte, vytriediť a uvoľniť miesto pre nové.

Mohlo by se vám také líbit: